Goście szkolnego wolontariatu

5We wtorek 30 stycznia w progach naszej szkoły gościliśmy kilkunastu osobową grupę podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnowie wraz z opiekunami. Spotkanie zorganizowali wolontariusze naszego Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką ks. Grzegorza Grycha i s. Agnieszki Lampasiak. Choć liturgicznie okres Bożego Narodzenia zakończyliśmy świętem Chrztu Pańskiego, to według tradycji aż do 2 lutego można przeżywać Tajemnicę narodzin Jezusa śpiewając kolędy i oglądając jasełka. Tak było również i u nas – spotkanie to miało charakter świąteczny. Po obejrzeniu jasełek wolontariusze podzielili się opłatkiem z przybyłymi gośćmi, a następnie mieliśmy okazję poznać się bliżej kosztując przygotowane przez uczniów słodkości. Był to dla wszystkich dzień pełen radości, uśmiechów i doświadczenia, że „dobro i szczęście to jedyne rzeczy, które się mnożą, gdy się je dzieli”.

O swoich wrażeniach po spotkaniu opowiadają sami wolontariusze:

Spotkanie z tymi ludźmi było dla mnie niezwykłym doświadczeniem. Kiedy widziałam uśmiechy na twarzach naszych gości, aż robiło mi się ciepło na sercu. Mimo ich niepełnosprawności są bardzo miłymi i wesołymi ludźmi, od których bije ciepło. Widać że cieszą ich małe rzeczy, co naprawdę jest niezwykle” - Asia

Spotkanie było dla nas bardzo miłym przeżyciem! Cieszymy się, że mogłyśmy pomóc w jego przygotowaniach i dzielić wraz z podopiecznymi chwile, podczas jasełek, wspólnego śpiewania kolęd... Byli naprawdę radośni, szczerzy, prawdziwi i chyba szczęśliwi, że ktoś coś dla nich zrobił! Mimo tego, że nie mogłyśmy być do końca spotkania, czas spędzony tam przyniósł nam wiele radości i witalności” – Joanna

 „We wtorek odbyło się spotkanie z podopiecznymi ŚDS. Osobiście w tym uczestniczyłam i bardzo mi się podobało. Gdy przygotowywałam wraz z koleżankami poczęstunek dla tych osób czułam radość, że mogę zrobić coś pożytecznego i dobrego dla Nich. Bardzo się cieszę, że mogłam się symboliczne z Nimi połamać opłatkiem” - Sylwia

Na początku, razem z naszymi gośćmi obejrzeliśmy jasełka. Piękne przedstawienie, kolędy i wspólna modlitwa pozwoliły wrócić do bożonarodzeniowego klimatu. Później część, która podobała mi się najbardziej - składanie życzeń. To niezwykłe uczucie móc pobyć z osobami, z którymi na co dzień nie ma się raczej kontaktu. Porozmawiać, uświadomić sobie, że mimo różnic są takimi samymi, wspaniałymi ludźmi. Miło mi było łamać się z nimi opłatkiem i słuchać ich dobrych słów. Całe spotkanie upłynęło w ciepłej atmosferze i wydaje mi się, że również naszym gościom dało dużo radości” – Justyna

Konkurs Wiedzy Biblijnej

Zapraszamy do udziału w 22. Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej. Jak co roku pragniemy pogłębiać znajomość Pisma Świętego, a przez to coraz bardziej poznawać Boże Słowo. W tym roku przedmiotem zmagań konkursowych będą: Księga Psalmów, List do Filipian i List do Galatów (obowiązuje wydanie Edycji Świętego Pawła). Dzięki uprzejmości wydawcy obowiązujący tekst biblijny można pobrać w wersji elektronicznej TUTAJ.

Etap szkolny odbędzie się 13 marca

 

Szczegółowe informacje o Konkursie, regulamin oraz relacje z poprzednich edycji można znaleźć na stronie internetowej konkursu - www.okwb.pl

Warsztaty matematyczne (styczeń 2018)

W dniu 25 stycznia br. kilkunastu uczniów naszej szkoły uzdolnionych matematycznie wzięło udział w IX Warsztatach "Praca z uczniem uzdolnionym matematycznie" organizowanych przez Instytut Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W programie znalazły się zajęcia na temat: "Zagadnienia rekurencyjne" - dr Patryk Pagacz, "Co koloruje matematyk?" - mgr Gabriel Jakóbczak. Opiekunowie - nauczyciele matematyki wysłuchali równocześnie wykładu :"O matematyce, ograniczeniach i wieloznaczności" - dr hab. Marcin Mazur. Było to kolejne spotkanie uczniów zdolnych z pracownikami naukowymi Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nasza szkoła pozostaje pod patronatem Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i bierze udział w programie IM UJ zmierzającym do popularyzacji matematyki i objęcia opieką uczniów uzdolnionych matematycznie.

Matematyczne Czwartki i Tarnowskie Piątki Matematyczne 2018

W styczniu bieżącego roku uczniowie klas 1h i 2d wzięli udział w zajęciach z matematyki  w ramach Matematycznych Czwartków organizowanych przez Instytut Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Dr Andrzej Czernecki przedstawił wykład na temat „Łącznościanów”.Była mowa o tym, które mnożenia są łączne, a które jeszcze łączniejsze. Tytułowe wielościany pozwoliły  poruszać się pomiędzy geometrią, topologią, algebrą i kombinatoryką.

Także w styczniu uczniowie klasy 3b wysłuchali wykładu  mgr Barbary Ciesielskiej  „Projektowanie doświadczeń, czyli jak najefektywniej przeprowadzić eksperyment? ” w  ramach Tarnowskich Piątków Matematycznych organizowanych przez PWSZ w Tarnowie. Podczas wykładu omówiono bardzo popularną i przydatną w całej statystyce metodę regresji liniowej  oraz  przeanalizowano ją na przykładzie w projektowaniu doświadczeń.

II etap XLVII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

Uczennice naszej Szkoły: Gabriela Gryc z kl. 2a (opieka: mgr Ewa Ciesielczyk) oraz Karolina Noga z kl. 1g (opieka: mgr Agnieszka Wrzesień) zakwalifikowały się do zawodów okręgowych I stopnia XLVII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach.

XLOlimpiada Języka Niemieckiego

Do etapu ustnego XL Olimpiady Języka Niemieckiego zakwalifikowała się uczennica klasy 3b Wiktoria Bożek. Eliminacje ustne odbęda się 2 lutego 2018 r. w Instytucie Filologii Germańskiej UJ.

Półfinaliści Olimpiady Lingwistyki Matematycznej

Do półfinału XVI Olimpiady Lingwistyki Matematycznej zostali zakwalifikowani następujący uczniowie: Agnieszka Szostak z klasy 2b oraz Wojciech Michałek i Andrzej Wicherek z klasy 2h. Opiekunami uczniów są mgr K. Horbacewicz i mgr D. Srebro. Zawody okręgowe odbędą się 24 lutego 2018 r.

Kwalifikacje olimpijskie z historii i olimpiad prawniczych

Do etapu okręgowego XLIV Olimpiady Historycznej zakwalifikowali się uczniowie: Kacper Drzała (3g) i Łukasz Augustyn (2g). Opiekunami uczniów są mgr A. Żak i dr J. Kowal. Eliminacje pisemne II stopnia odbyły się 13 stycznia 2018 r. Zawody ustne odbęda się 26 stycznia 2018 r.

Do etapu okręgowego XX Olimpiady Wiedzy o Prawie zakwalifikowali się uczniowie: Marcin Woźniak i Mikołaj Pietruszka z klasy 3g oraz Marcel Leżoń z klasy 2g. Opiekunem uczniów jest dr J. Kowal. Eliminacje II stopnia zostaną przeprowadzone 24 lutego 2018 r.

Do II etapu Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie awansowali: z klasy 3d - Agnieszka Hebda, Wiktoria Jagoda, Marcin Woźniak, natomiast z klasy 2g - Marcel Leżoń, Daria Chrabąszcz, Katarzyna Kuta, Wiktoria Citak, Szymon Starzyk, Filip Fido, Dominika Janik, Katarzyna Półchłopek, Piotr Klimowski, Jakub Pokrywka i Piotr Kądzielawa. Opiekunem uczniów jest dr J. Kowal. Zawody okręgowe odbędą się 7 marca 2018 r.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Rekolekcje wielkopostne 2018

Już za kilka tygodni będziemy przeżywać szkolne rekolekcje. Czasem bywa, że w codziennym zabieganiu, gdy krążymy między domem a szkołą, między kolejną pracą domową a przygotowaniem prezentacji, między jednym a drugim sprawdzianem… gubimy coś istotnego. Zatrzymaj się, spotkaj z Chrystusem, nadaj swojemu życiu nowy sens!


„Wiara. Nawrócenie. Świadectwo” - zapraszamy wszystkich uczniów w dniach 5-7 marca na wielkopostne rekolekcje, które w tym roku będą przebiegać w nowej formie. W poniedziałek i wtorek (5 i 6 marca) spotykamy się o godz. 8.30 w Hali Gumniska, natomiast trzeci dzień rekolekcji będzie się odbywać w Bazylice Katedralnej.


Rekolekcje poprowadzi ks. Maciej Kucharzyk (duszpasterz Woodstocku, wieloletni organizator Międzynarodowego Spotkania Młodych w Dębowcu), choć jak sam zaznacza „jest tylko przekaźnikiem, bo rekolekcje głosi sam Mistrz – Jezus Chrystus”. Oprócz niego spotkamy wielu ciekawych gości.


Hasło tegorocznych rekolekcji brzmi: „naRAPeruj serce duchem” (z piosenki Tau pt. „Made in Serce”). Ogłoszony został konkurs na wykonanie plakatu rekolekcyjnego (ma uwzględniać hasło rekolekcji, osobę głoszącego, terminy i miejsce spotkań rekolekcyjnych) – szczegółowy regulamin konkursu znajduje się TUTAJ. Prace należy dostarczyć katechetom do 8 lutego

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu