W trakcie zajęć rozwijających kreatywność "Sztuka filmowa" prowadzonych przez panią dr Grażynę Potępę uczniowie klas drugich poznają różne gatunki filmowe. Oglądają i analizują filmy, poznają historię kina i filmu. Obecnie, po filmach animowanych, w sposób szczególny poświęcają czas na film dokumentalny i jego specyfikę. 

Pomocą w realizowaniu poszczególnych zagadnień były warsztaty pt. "Film dokumentalny: opowiadanie o rzeczywistości a relacjonowanie rzeczywistości" organizowane przez Filmotekę Szkolną. Zajęcia odbyły się zdalnie, ale z wykorzystaniem metod aktywnych. Krytyk filmowy, doktorant nauk o sztuce, pan Piotr Wajda przez 2 godziny przybliżał nam m.in. sposoby realizacji filmu dokumentalnego, przedstawiał specyfikę i tajniki tego gatunku, opowiadał o nieoczywistej roli reżysera i scenarzysty takiego filmu itp. W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się m.in., że tego rodzaju filmy opowiadają o rzeczywistości (a nie relacjonują jej), mają cel artystyczny, są autorskim spojrzeniem na rzeczywistość, estetyzują ją i różnią się od reportażu. Uczniowie chętnie podjęli dialog z prowadzącym i podzielili się swoimi opiniami i spostrzeżeniami na temat wcześniej obejrzanych dzieł m.in.: "Gadające głowy", "Urząd", "Siedem kobiet w różnym wieku", "Wszystko może się przytrafić". 

Podsumowaniem wtorkowych warsztatów był udział uczestników w quizie dotyczącym znajomości filmu dokumentalnego jako odrębnego gatunku. Jego zwyciężczynią została Agnieszka Karaś z klasy 2 C. Gratulujemy!