Miło nam poinformować, że Kacper Szymański – uczeń naszego liceum, pierwszoklasista, od około 3 lat jest wikipedystą, czyli jednym z twórców Wikipedii, największego projektu społecznego i największej encyklopedii w dziejach ludzkości.

Od 2022 roku w wyniku głosowania przez blisko stu zaangażowanych wikipedystów oraz poparciu i zaufaniu członków grupy posiada uprawnienia administratora polskojęzycznej części Wikipedii, będąc jednocześnie prawdopodobnie najmłodszym administratorem (a zarazem też twórcą) na świecie.

W ramach swojej pracy na Wikipedii tworzy oraz poprawia artykuły związane z ziemią tarnowską i jej zabytkami, starając się, aby były pełnym opracowaniem wszelkich dostępnych, zarówno w literaturze, jak i w Internecie, informacji. Kilkanaście artykułów licealisty, w tym np. opracowania o tarnowskim domu Mikołajowskim, systemie murów miejskich Tarnowa czy Wątoku zostało docenionych i otrzymało wyróżnienia za jakość, przyznawane wzorcowym hasłom Wikipedii.

W obecnej chwili, przy liczbie ponad 1 500 000 artykułów opublikowanych w polskiej Wikipedii, tylko około 5000 zostało w taki sposób nagrodzone. Ponadto z ramienia Stowarzyszenia Wikimedia Polska, wspierającego i zajmującego się polską Wikipedią, działa w społeczności wikipedystów, będąc współorganizatorem oraz koordynatorem wielu konkursów oraz akcji mających na celu poszerzanie zawartości Wikipedii o jak najlepsze hasła, przy współpracy m.in. z tarnowskim Muzeum Diecezjalnym, Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowym w Krakowie czy Kongresem Polaków w Republice Czeskiej. W Tarnowie organizował także pilotażowy projekt szkolny, w ramach którego młodzież na podstawie źródeł uczyła się pisać własne hasła związane z miastem.

Kacper, w ramach swojej naukowej działalności, często uczestniczy w różnych konferencjach i szkoleniach związanych tematycznie z Wikipedią. Podczas wyjazdów np. do Warszawy, Krakowa, Olsztyna czy Katowic dodatkowo rozwija swoje umiejętności.

Obecnie w polskiej Wikipedii aktywnie działa od 300 do 500 osób, wśród nich 40 wikipedystów posiada także uprawnienia administratora. Tworzenie haseł w Wikipedii oraz wszelka działalność z tym związana daje ogromne możliwości poszerzania swojej wiedzy oraz poznawania nowych, niezwykłych ludzi, a przede wszystkim stanowi ogromną satysfakcję z wykonanej pracy i faktu, że może ona się przydać tysiącom Internautów na świecie.

W związku z pasją ucznia i twórczymi zainteresowaniami oraz bogatymi osiągnięciami Kacper Szymański został doceniony i uzyskał stypendium z Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Kacper na co dzień interesuje się interesuję się historią, numizmatyką oraz falerystyką.

Gratulujemy dotychczasowych osiągnieć i życzymy wielu kolejnych sukcesów!