Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej

Za nami szkolny etap V Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Z powodów epidemicznych odbył się on dnia 19 listopada w formie zdalnej. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym i przystępującym do zmagań na temat filmu i sztuki plakatu polskiego. Opiekunem uczniów jest Pani dr Grażyna Potępa prowadząca zajęcia rozwijające kreatywność- „Sztuka Filmowa”.

Claude Monet w I LO

Biblioteka przygotowała wystawę  z okazji 180 - ej rocznicy urodzin wybitnego malarza i twórcy impresjonizmu Claude`a Moneta.

Tygodniowe Wyzwania Książkowe w I LO

Informujemy, że ogłoszone przez bibliotekę konkursy z okazji październikowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych ze względu na zdalne nauczanie zostają przedłużone do 15 czerwca 2021 r.

Z okazji  Miesiąca Bibliotek Szkolnych w ramach Tygodniowych Wyzwań Książkowych biblioteka przygotowała następujące wystawy promujące czytelnictwo.

5.10. 2020 - 11.10.2020 Czytamy książki dla  "starszych  i młodszych nastolatków"
12.10.2020 - 18.10.2020 Czytamy kryminały i sensację!!!
19.10.2020 - 25.10.2020 Relaksujemy się, czytając powieści obyczajowe.
26.10.2020 - 31.10.2020 Zgłębiamy wiedzę - najbardziej poczytne książki popularnonaukowe w bibliotece.

Dyżur Dyrektora

Informujemy, że dyżur dyrektora szkoły w dniu 17 listopada 2020 jest odwołany.

XLIV Olimpiada Języka Francuskiego

Etap szkolny XLIV Olimpiady Języka Francuskiego już za nami! Serdecznie gratulujemy Aleksandrze Łabno (kl. III A) i Aleksandrze Stojak (kl. II C), które 4.11.2020r. zmierzyły się z zadaniami konkursowymi w zupełnie nowej - zdalnej odsłonie. Opiekunem uczennic jest Pani mgr Kinga Radlińska. Życzymy dalszych sukcesów!

I LO PAMIĘTA

Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny (czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych) obchodzony 2 listopada, są okazją do zatrzymania się nad tajemnicą życia i śmierci.

Od wielu już lat społeczność naszej szkoły podtrzymuje pamięć o zmarłych bohaterach naszej Ojczyzny oraz profesorach pracujących w naszej szkole.

Opiekujemy się grobami na dwóch tarnowskich cmentarzach. Na Starym Cmentarzu: groby 8 Żołnierzy Wyklętych, 3 profesorów oraz 7 grobów osób walczących w Powstaniu Styczniowym, Sybiraków, zamordowanych w Katyniu. Na cmentarzu w Krzyżu pamiętamy o 4 grobach Żołnierzy Wyklętych, 5 grobach profesorów I LO oraz o grobach Karpatczyków i ofiar II Wojny Światowej.

Panująca obecnie sytuacja epidemiczna w Polsce nie pozwoliła na odwiedzanie cmentarzy przez grupy uczniów. Udało się jednak w imieniu całej społeczności szkolnej złożyć na grobach wiązanki z biało-czerwonymi wstążkami i zapalić znicze.

"W 80 rocznicę zbrodni katyńskiej"

Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie, organizacja prowadząca od 2008 roku program edukacyjny „Katyń…Ocalić od zapomnienia” zorganizowała Konkurs Historyczny pt.„Pamięć dla przyszłości – w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej”.  W konkursie wzięły udział uczennice klasy 2C: Julia Jaszczur i Aleksandra Stojak. Partnerami projektu są Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego.

Uczniowie mogli pisać pracę konkursową w jednej z 5 kategorii tematycznych:

I. Śledztwo historyczne na przykładzie wybranego Bohatera Katyńskiego;

II. Dokument i fabuła – film w służbie popularyzacji wiedzy o Zbrodni Katyńskiej;

III. Dęby Pamięci – jak czcimy upamiętnionych Bohaterów w mojej małej ojczyźnie;

IV. Wartości a przemoc w rzeczywistości obozów specjalnych;

V. Zbrodnia Katyńska w propagandzie.

Konkurs przyczynił się do popularyzacji wiedzy na temat Zbrodni Katyńskiej i jej Ofiar poprzez poznawanie historii Zbrodni, kontekstów i interpretacji, życia konkretnych osób zamordowanych na Wschodzie w 1940 r. oraz poprzez rozwijanie fascynacji historią Polski XX wieku. Pozwolił także młodzieży pasjonującej się historią pochwalić się umiejętnością pisania referatów.

Prace konkursowe zostały ocenione przez jury złożone z uznanych ekspertów – historyków.

"Święte słowa" - projekt plastyczny

"Święte Słowa" - tak brzmiał tytuł projektu plastycznego zorganizowanego przez Fundację CORDARE oraz Gminne Centrum Kultury w Żabnie. Konkurs ogłoszono z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Trzy nasze uczennice otrzymały tytuł laureata zdobywając kolejno:

I miejsce - Maja Galbarczyk (2e),

II miejsce - Wiktoria Słowińska (3d)

wyróżnienie - Gabriela Dworak (2cg).

Udział w konkursie wzięła również Amelia Nawrocka (2eg).

Ze względu na pandemię zrezygnowano z oficjalnej gali rozdania nagród, ale wszystkie nadesłane prace można zobaczyć na wystawie, którą zorganizowano w "Galerii Rozmaitości" w GCK w Żabnie. Ilustracje można obejrzeć także na załączonej prezentacji multimedialnej dostępnej na stronie:

Gratulujemy!

"O jeden poziom abstrakcji wyżej" - edycja 2020/2021

Rozpoczynamy kolejną VIII edycję Szkolnego Konkursu Matematycznego "O jeden poziom abstrakcji wyżej" objętego patronatem Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Regulamin konkursu oraz I zestaw zadań konkursowych znajdują się w zakładce Olimpiady i Konkursy (tutaj). Zachęcamy wszystkich zainteresowanych uczniów do wzięcia udziału w tegorocznym konkursie.

Ślubowanie klas pierwszych

Pomimo, że pandemia uniemożliwia tradycyjne spotkania i także te szkolne, to jak co roku nasi pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i w ten sposób stali się już w pełni uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. Uroczyste ślubowanie odbyło się w Auli szkolnej w obecności przedstawicieli klas pierwszych. Wszyscy pozostali łączyli się zdalnie w swoich klasach i za pośrednictwem Internetu przeżywali te uroczyste chwile. Wszystkim nowym uczniom życzymy powodzenia, a Całemu Gronu Pedagogicznemu i Pracownikom szkoły składamy moc najlepszych życzeń z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej.