Wyniki turnieju szachowego

W środę 2 czerwca 2021 odbył się turniej szachowy online. Uczestnicy rywalizowali na platformie Lichess w tempie 10 minut na zawodnika, odbyło się 7 rund. Najlepszym szachistą okazał się Maksymilian Czerniak, który wygrał wszystkie pojedynki. Drugie miejsce zajął Łukasz Kubacka, a trzecie Dominik Sitarz. Wszyscy nagrodzeni uczęszczają do kl. 2b. Serdecznie gratulujemy !

Laureaci Olimpiady Losy Żołnierza

17-19 czerwca 2021 roku w Warszawie odbył się etap centralny Olimpiady Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy. Zawody zostały przeprowadzone w Muzeum Narodowym i Muzeum Wojska Polskiego. 56 finalistów rywalizowało w siedmiu konkurencjach: broń i barwa, eksponat muzealny, malarstwo batalistyczne, geografia militarna, Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki, heraldyka, obiekty zabytkowe Warszawy - oprowadzanie. Miło nam poinformować że uczniowie naszej Szkoły: Daniel Broccato III G i Jakub Hońdo III G zdobyli tytuł laureatów Olimpiady. Opiekunem naukowym uczniów jest: dr Janusz Kowal. Gratulujemy i dziękujemy za pracę i reprezentację Szkoły.

35. Tarnowska Nagroda Filmowa - finał

35. Tarnowska Nagroda Filmowa dobiegła końca. Swoją nagrodę przyznało także Młodzieżowe Jury TNF.  Po obejrzeniu 12 filmów konkursowych jurorzy przyznali statuetkę „Kamerzysty” oraz 5 tys. zł Mariuszowi Wilczyńskiemu, reżyserowi filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Nagrodę Mariuszowi Wilczyńskiemu wręczyła przewodnicząca jury Łucja Wrzesień - uczennica klasy 2Eg I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie.

Konkurs poetycko-plastyczny o bł. Karolinie

 
Znamy już wyniki XVIII edycji konkursu poetycko-plastycznego "Błogosławiona Karolino świeć nam przykładem" i miło nam poinformować, że trzy nasze uczennice zostały nagrodzone: za pracę plastyczną Izabela Głód (2c) zajęła II miejsce, a Natalia Misiaszek (2eg) otrzymała wyróżnienie. W kategorii poetyckiej Gabriela Kamionka (2dg) zajęła III miejsce. Opiekunem uczennic była s. Agnieszka Lampasiak.
 
Tegoroczni uczestnicy konkursu zmierzyli się z tematem: "Godność i powołanie człowieka w czasach próby". Do organizatorów napłynęło ponad 1090 prac, które były oceniane w dwóch kategoriach tematycznych oraz w poszczególnych grupach wiekowych: kl. 0-3, kl 4-6 SP, szkoły ponadpodstawowe oraz dorośli.
Celem konkursu, oprócz przybliżenia samej postaci bł. Karoliny Kózkówny, jest poznanie ideałów i wartości, którymi kierowała się w codziennym życiu i podczas walki o swoją wolność i godność oraz rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia u dzieci i młodzieży oraz dorosłych.
 
 
Poniżej przedstawiamy nagrodzony wiersz, a relację z rozdania nagród w Zabawie można obejrzeć na stronie: www.youtube.com/watch?v=i_5Ww-jWHDQ

Czytaj więcej...

Ogólnopolski Konkurs Astronomiczny „Astrolabium”

26 kwietnia sześć uczennic naszej szkoły „dotykało gwiazd”. W tym dniu odbył się Ogólnopolski Konkurs Astronomiczny „Astrolabium”, organizowany przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konkurs składał się z dwóch etapów: opracowywania 5 doświadczeń konkursowych oraz testu wiedzy. 

Uczennica kl. 1c Sara Sandheim wykazała się doskonałą wiedzą i uzyskała bardzo dobry wynik. Także pozostałe uczestniczki: Magdalena Bednarenko kl.2c, Aleksandra Kowal kl.2c, Aleksandra Stojak kl.2c,  Martyna Janeczek kl.1c, Gabriela Skotnicka kl.1c zaprezentowały dużą wiedzę.

Miejmy nadzieję, że udział w tym konkursie będzie wstępem do pogłębienia tej trudnej, ale pięknej dziedziny nauki.

Opiekunem uczniów jest mgr Małgorzata Krupa - Wróbel.

Zapraszamy na webinarium "Etyka w technologii i Internecie"

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w webinarium przeznaczonym dla młodego pokolenia, pt. "Etyka w technologii i internecie", organizowanego w ramach Szczytu Cyfrowego ONZ, które odbędzie się 31 maja 2021 r. w godz. 15 - 17. Udział w wydarzeniu jest darmowy,  wymagana rejestracja. Webinarium odbędzie się w języku angielskim. Będzie można się dowiedzieć między innymi:

· Co na temat sztucznej inteligencji myślą doradca rządu egipskiego, polski doradca OECD i minister Piotr Mazurek?

· Dlaczego najpopularniejszy robot na świecie zgodził się przyjąć zaproszenie na wydarzenie?

· Co polska młodzież ma wspólnego ze etyczną sztuczną inteligencją?

Podczas wydarzenia przedstawiciele Youth IGF opowiedzą o tym, jak zaangażować się w globalnych ruch Youth IGF a także wspólnie z entuzjastami z całego świata tworzyć propozycje zmian legislacyjnych oraz rządowych projektów w zakresie technologii i internetu. 

Wśród prelegentów znajdą się m.in. Robert Kroplewski - pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. społeczeństwa informacyjnego, polski ekspert ds. etycznej AI w OECD, Komisji Europejskiej i UNESCO, Sally Radwan - doradca Ministra Komunikacji i Technologii Informacyjnych w Egipcie oraz przedstawiciele ONZ.

Organizatorami konferencji są Pełnomocnik Rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek, Youth IGF Poland oraz Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem, we współpracy z TrendHouse.org. Wydarzenie odbędzie się po angielsku.

Link do rejestracji: https://bit.ly/3yChVlO

Wydarzenie na facebooku dostępne pod tym linkiem.

Więcej informacji na gov.pl

 

Turniej szachowy w I LO

Zapraszamy wszystkich uczniów I LO, także tegorocznych absolwentów na turniej szachowy, który odbędzie się w środę 2 czerwca 2021. Zawody odbędą się online na platformie Lichess (należy posiadać bezpłatne konto) w tempie 10 minut na zawodnika, przewidywane jest 7 rund. Turniej rozpocznie się o godz.16.30. Zgłoszenia prosimy kierować do poniedziałku 31 maja 2021 do Maksa Czerniaka z klasy 2B.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). Spis jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce, a podstawową metodą jest samospis internetowy. Wystarczy zalogować się na stronę www.spis.gov.pl  i wypełnić kwestionariusz.

Każda osoba mieszkająca w Polsce - niezależnie od posiadanego obywatelstwa czy wieku jest zobowiązana do udziału w spisie. W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni. Główny Urząd Statystyczny uruchomił telefoniczny „Spis na żądanie” - numer telefonu 22 279 99 99. Osoby, które nie mają dostępu do Internetu mogą spisać się w Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym w Tarnowie pl. Kazimierza Wielkiego 2 lub w Urzędzie Miasta Tarnowa przy ul. Nowej 4 (umawianie terminu: nr tel. 14 688- 27-10).

Zachęcamy do zapoznania się z informacją przygotowaną przez Główny Urząd Statystyczny.

Narodowy Spis Powszechny

 

Matematyczne Czwartki – maj 2021

W czwartek 13.05.2021 uczniowie kl.2e wzięli udział w wykładzie z matematyki w ramach Matematycznych Czwartków organizowanych przez Instytut Matematyki UJ. W spotkaniu z młodzieżą wystąpili: dr Jerzy Szczepański, prof. UJ, dr hab. Anna Pelczar-Barwacz oraz prowadzący wykład dr Jakub ByszewskiUczniowie wysłuchali wykładu na temat  "O składaniu figur geometrycznych z kawałków".

Jedno z pytań na słynnej liście problemów Hilberta z 1900 r. dotyczyło zagadnienia: czy czworościan można podzielić na skończoną liczbę kawałków, z których następnie można złożyć prostopadłościan. Wkrótce po postawieniu problemu rozwiązał go student Hilberta Max Dehn. W wykładzie zostały omówione, utrzymane w podobnym duchu, niedawne wyniki badań z lat 90-tych i 2000-ych pochodzące od współczesnych matematyków o podziale figur geometrycznych na podobne kawałki (trójkąty, prostokąty, itd.).

Dr  Jerzy Szczepański  przybliżył uczestnikom spotkania kilka faktów dotyczących powstania III Kampusu UJ oraz nowej siedziby Wydziału Matematyki i Informatyki. Natomiast studentka III-go roku Matematyki w ekonomii opowiedziała dlaczego warto studiować ten kierunek i jakie zawody można wykonywać po jego ukończeniu. Uczniowie dowiedzieli się o możliwości łączenia studiów z matematyki z elementami ekonomii, o perspektywach związanych z matematyką finansową oraz o możliwości pracy w zawodach takich jak analityk finansowy, aktuariusz czy analityk danych.

„O jeden poziom abstrakcji wyżej” 2021 - finał

Dobiegł końca kolejny VIII Szkolny Konkurs Matematyczny „O jeden poziom abstrakcji wyżej”. W sześciu etapach konkursu uczniowie zainteresowani matematyką rozwiązywali wybrane zadania, zbierali punkty i zmieniali swoje pozycje na liście rankingowej. Etap finałowy wyłonił tegorocznych zwycięzców:

Miłosz Adamczyk (3b) i Maksymilian Czerniak (2b) - I miejsce ex aequo
Przemysław Janiszewski (3b) - II miejsce              
Anna Solak (2Bg) - III miejsce             

Opiekunami uczniów są  mgr Irena Jodłowska, mgr Anna Smoleń i mgr Renata Żywiec.

Oficjalne wręczenie nagród i dyplomów w obecności Pani Dyrektor Jadwigi Skolmowskiej odbyło się 30 kwietnia 2021r. Gratulujemy  zwycięzcom i finalistom oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Zapraszamy do kolejnej edycji w następnym roku szkolnym.

Projekt ten, zmie­rza­jący do otoczenia opieką uczniów I LO zainteresowanych matematyką, był objęty patronatem Dziekana Wydziału Matematyki  i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu