Sukces w Olimpiadzie Wiedzy o Prawie

27 marca 2021 roku odbył się etap centralny Olimpiady Wiedzy o Prawie.W czasie jego trwania każdy z uczestników w ramach egzaminu ustnego odpowiadał na trzy pytania z zakresu wiedzy prawniczej i samorządowej. Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Krystian Karczewski III G uzyskał tytuł laureata Olimpiady. Opiekunem naukowym ucznia jest dr Janusz Kowal, a nauczycielem Wiedzy o społeczeństwie mgr Barbara Koprowska.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Narodowy Spis Powszechny

W związku z odbywającym się w dniach 1 kwietnia 2021 - 30 września 2021 Narodowym Spisem Powszechnym Ludnosci i Mieszkań, zachęcamy do zapoznania się z informacją przygotowaną przez Główny Urząd Statystyczny.

Narodowy Spis Powszechny

 

 

"Bóg jest Bogiem tańczącym" - rekolekcje wielkopostne 2021

 
Wielkopostny dzień skupienia dla uczniów z 5 szkół ponadpodstawowych z terenu naszej parafii już za nami. 25 marca przedstawiciele społeczności szkolnych spotkali się w tarnowskiej Katedrze, by przeżyć jednodniowe rekolekcje poprowadzone przez księdza biskupa Artura Ważnego, pozostali uczniowie i nauczyciele łączyli się przez transmisję internetową.
 
Spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania konferencji wygłoszonej przez księdza biskupa. Już pierwsze słowa były intrygujące, bo ksiądz biskup zaczął od stwierdzenia, że "Bóg jest Bogiem tańczącym". Rozwijając dalej tę myśl powiedział, że "pojawia się rzeczywistość, która przeszkadza w takim postrzeganiu Boga, a tą rzeczywistością jest grzech, którego dzisiaj wielu ludzi nie chce dostrzec". Swoje słowa biskup często popierał różnymi przykładami i ciekawymi opowieściami. Konferencję zakończył zachęcając uczniów: "Módlcie się o wiarę. Teraz chciałbym się z wami pomodlić o wiarę, nadzieję i miłość, o to, żebyśmy się nie dali odłączyć od Chrystusa i o to, abyśmy znaleźli swoje miejsce w tej wspólnocie, którą jest Kościół, wspólnocie grzeszników, która dąży do świętości".
 
Po tych słowach rozpoczęliśmy adorację Najświętszego Sakramentu. Piękny czas przeżyty przed Jezusem, który pozwala nam się w Siebie wpatrywać.
Kolejnym punktem programu były odpowiedzi księdza biskupa na pytania postawione przez uczniów - przez dwa tygodnie każdy miał możliwość przesłania swoich pytań przez specjalny formularz. Niestety, ograniczony czas nie pozwolił na przeczytanie wszystkich. Jednak na koniec dnia wielu uczniów podkreślało jak bardzo ksiądz biskup zaimponował im tym, że nie chciał pominąć żadnego pytania, zmierzył się z wszystkimi wątpliwościami młodych ludzi pokazując im tym samym wielki szacunek.
 
Kulminacyjnym punktem dnia była Eucharystia. W kazaniu ksiądz biskup mówił między innymi o trzech fiat, które są potrzebne, aby objawiła się nam miłość Boga - najpierw zgoda Jezusa na Wcielenie, zgoda Maryi, która pomogła Bogu kochać świat i ludzi, ale potrzebna jest też trzecia zgoda - twoja własna. Mamy razem z Bogiem iść i kochać świat. Następnie ksiądz biskup rozwinął tę myśl o tym, na czym prawdziwa miłość polega.
 
Nagranie z rekolekcji jest dostępne na youtube.pl na kanale Katedry Tarnowskiej: Rekolekcje Wielkopostne dla szkół średnich - 25.03.2021 - YouTube
 
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tych rekolekcji - księżom (wielkie podziękowanie dla ks. Daniela Świątka za przygotowanie transmisji) i siostrom z parafii katedralnej oraz młodzieży zaangażowanej w oprawę muzyczną oraz służbie liturgicznej ołtarza.
 

Rekolekcje Wielkopostne 2021

W czwartek 25 marca 2021 będziemy przeżywać rekolekcje szkolne. W tym roku będą one miały formę jednodniowego wielkopostnego dnia skupienia, które poprowadzi bp Artur Ważny. Na spotkanie zaproszeni są uczniowie oraz nauczyciele wszystkich szkół średnich znajdujących się na terenie parafii Katedralnej. To wspólne dla licealistów wydarzenie będziemy przeżywać zdalnie - transmisja będzie dostępna na stronie youtube na kanale Katedry Tarnowskiej oraz na tarnow.aztv.pl.
 
9.00 - rozpoczęcie spotkania, konferencja bpa Artura Ważnego, adoracja Najświętszego Sakramentu
11.00 - Eucharystia pod przewodnictwem księdza biskupa
 
Jednocześnie dzielimy się dobrą wiadomością - są już dostępne materiały do rekolekcji on-line przygotowanych przez Wydział Duszpasterstwa Młodzieży oraz synaj.tv. W filmach skierowanych do najmłodszych uczniów ze szkół podstawowych udział wziął nasz absolwent. Natomiast propozycja skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych pt. "Rzeczywiście wolni", przygotowana została przez bpa Ważnego. Informacje można znaleźć na stronie:
 
 
 

Konkurs Recytatorski Poezji Tadeusza Kryzi

W IV Konkursie Recytatorskim Poezji Tadeusza Kryzi, którego organizatorami byli Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Tarnów oraz Zespół Szkolno – Przedszkolny w Woli Radłowskiej, podium należało do uczennic I Liceum Ogólnokształcącego: I miejsce zdobyła Iga Strojny z kl.1A, a III miejsce wygrała Kinga Mokwa z kl 2B. Opiekunami uczennic były: s. mgr Agnieszka Lampasiak oraz mgr Agnieszka Wrzesień. Gratulujemy!
 

Sukcesy w Olimpiadzie Wiedzy o Prawie

27 lutego 2021 roku odbył się etap okręgowy Olimpiady Wiedzy o Prawie. Składał się on z dwóch części. Na początku uczniowie rozwiązywali test z wiedzy prawniczej. Do etapu drugiego awansowało 12 osób z najlepszymi wynikami. Osoby te pisały egzamin prawniczy. Składał się on z sześciu pytań z zakresu prawa: konstytucyjnego, administracyjnego, karnego,cywilnego, opiekuńczego i rodzinnego, gospodarczego. Miło nam poinformować że uczeń naszej szkoły Krystian Karczewski (III G) awansował do etapu centralnego Olimpiady. Zawody III stopnia zostaną przeprowadzone 27 marca 2021 roku. Opiekunem naukowym ucznia jest dr Janusz Kowal.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
 

1 marca - Święto Żołnierzy Wyklętych

„Sens walki powinien być mierzony nie jej szansami na zwycięstwo, lecz wartościami, w obronie których walka została podjęta”                                                                                                                  /prof. Henryk Elzenberg/

W dniu 1 marca 2021, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uczennice z naszej szkoły pod opieką pani Anny Żak i siostry Agnieszki Lampasiak, w duchu zadumy, odwiedziły oraz złożyły okolicznościowe wiązanki i znicze na grobach pochowanych na tarnowskim Starym Cmentarzu Żołnierzy Wyklętych, a byli to: Kazimierz Orczewski, Władysław Pluta, Bolesław Kalaciński, Julian Prażuch, Władysław Dybuś, Stefan Wojtarowicz, Władysław Kowal, Karol Halski. Ważne jest, aby nawet w trudnych czasach chociaż na chwilę pochylić się nad losami bohaterów narodowych. Na cmentarzu w Krzyżu, wiązanki złożyliśmy na grobach: Jan Kmiecia, Antoniego Trzepli, Stanisława Kiełbasy i Mieczysława Cielochy.

 

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu