Polsko-niemiecka współpraca I LO

DSC00320     

13 uczniów z niemieckiego miasta Mölln przyjechało do Tarnowa na zaproszenie I Liceum Ogólnokształcącego. Wymiana młodzieży to początek współpracy obu szkół, które biorą udział w programie organizowanym przez Duetsch-Polnisches Jugendwerk (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży).

Poszukiwaliśmy partnerów w Niemczech celem wymiany i częstych spotkań. Udało nam się poznać szkołę, w której młodzież jest chętna do wspólnych działań z kolegami z Polski, w ramach integracji europejskiej. Bardzo się cieszę, że udało nam się rozpocząć realizację tego projektu. Wizyta młodzieży z Mölln to etap realizacji współpracy z zakresu edukacji politycznej i historii. To szansa na zawiązanie przyjaźni, a dla wielu powrót do korzeni, ponieważ ich rodzice pochodzili z Polski – mówi Iwona Stec-Bień, nauczycielka języka niemieckiego w I LO, koordynująca wizytę uczniów.

Na zaproszenie Prezydenta Miasta Romana Ciepieli uczestnicy wymiany odwiedzili również Urząd Miasta Tarnowa. Była to okazja do rozmowy, prezentacji Tarnowa oraz ciekawych porównań obu miast. Obok najatrakcyjniejszych miejsc na mapie Tarnowa, Niemcy odwiedzą również kopalnię soli w Bochni i Kraków.

Mölln to niewielkie miasteczko położone w północnych Niemczech, niedaleko Hamburga i Lubeki w kraju związkowym Szlezwik – Holsztyn. Uczniowie z dużą otwartością i ciekawością przyjechali do Tarnowa. Dla wielu to pierwsza wizyta w kraju, o którym często nie wiedzą zbyt dużo. Przełamywanie barier kulturowych i zbliżenie poprzez integrację młodzieży to jeden z elementów będących filarem programów realizowanych przy wsparciu rządów Polski i Niemiec.

Jedną z atrakcji wymiany jest bogaty program zwiedzania Tarnowa i zajęcia rekreacyjne przygotowane przez organizatorów. Często uczniowie sami są współautorami programu przygotowując różne prezentacje lub wykazując się inwencją w zakresie zagospodarowania czasu pobytu. Te wyjazdy są szkołą tolerancji, świadomego i pozbawionego kompleksów współżycia w Europie oraz budowania pokoju między narodami, dzięki poznaniu wzajemnej historii - dodaje Iwona Stec-Bień.

Organizacja naszej wymiany szkolnej jest możliwa dzięki pomocy ze strony PNWM - "Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży", która jest organizacją międzynarodową powołaną przez rządy RP i RFN w celu m.in. wspierania kontaktów młodzieży z obu krajów.

 

żródło: www.tarnow.pl

 

 

 

 

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu