Claude Monet w I LO

 Biblioteka przygotowała wystawę  z okazji 180 - ej rocznicy urodzin wybitnego malarza i twórcy impresjonizmu Claude`a Moneta.

Tygodniowe Wyzwania Książkowe w I LO

Informujemy, że ogłoszone przez bibliotekę konkursy z okazji październikowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych ze względu na zdalne nauczanie zostają przedłużone do 15 czerwca 2021 r.
 
Z okazji  Miesiąca Bibliotek Szkolnych w ramach Tygodniowych Wyzwań Książkowych biblioteka przygotowała następujące wystawy promujące czytelnictwo.
 
5.10. 2020 - 11.10.2020 Czytamy książki dla  "starszych  i młodszych nastolatków"
12.10.2020 - 18.10.2020 Czytamy kryminały i sensację!!!
19.10.2020 - 25.10.2020 Relaksujemy się, czytając powieści obyczajowe.
26.10.2020 - 31.10.2020 Zgłębiamy wiedzę - najbardziej poczytne książki popularnonaukowe w bibliotece.

 
 

Wystawa w bibliotece

W związku z Miesiącem Bibliotek Szkolnych zapraszamy do obejrzenia wystawy w bibliotece szkolnej. 

Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W związku ze świętem bibliotek szkolnych zapraszamy do udziału w akcji: „KSIĄŻKOWA LISTA PRZEBOJÓW”

Biblioteka I LO w Tarnowie zaprasza wszystkich uczniów do udziału w głosowaniu na książkę, którą warto przeczytać i polecić innym czytelnikom. Głosowanie będzie odbywało się w formie elektronicznej. Na adres biblioteki: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. należy przesłać informację zawierającą imię i nazwisko autora, tytuł polecanej książki oraz swoje imię, nazwisko i klasę.
Spośród uczestników akcji biorących udział w głosowaniu, wylosowana zostanie osoba, która otrzyma nagrodę. Polecana przez laureata książka zostanie zakupiona do biblioteki (jeśli nie ma jej w księgozbiorze).
Czas trwania akcji: 1 - 31 października 2020 r.
Ranking najpopularniejszych książek, które czytają uczniowie I LO zostanie ogłoszony na stronie szkoły w listopadzie 2020 roku.

Po raz drugi zachęcamy do udziału w KONKURSACH CZYTELNICZYCH:
• Najbardziej zaczytana klasa w I LO
• Najbardziej zaczytany uczeń w I LO
• Najbardziej zaczytany nauczyciel w I LO
(zwycięzcy wyłonieni zostaną na podstawie liczby wypożyczeń dokonanych w naszej bibliotece)
Czas trwania konkursów czytelniczych: 1-31.10.2020 r.
Wyniki ogłoszone zostaną 10 listopada 2020 r. W tym dniu zostaną także wręczone nagrody dla zwycięzców.

Zapraszamy również do podjęcia Tygodniowych Wyzwań Książkowych
1.Tydzień : 5 - 11.10.2020 r.
Czytamy literaturę młodzieżową.
WYSTAWKA książek dla „starszych i młodszych nastolatków” :-)
2. Tydzień : 12 – 18.10.2020 r.
Czytamy kryminały i sensację!!!
WYSTAWKA popularnych książek o tematyce.
3. Tydzień : 19 – 25.10.2020 r.
Relaksujemy się czytając powieści obyczajowe.
WYSTAWKA ciekawych książek z tego gatunku.
4. Tydzień : 26 – 31.10.2020 r.
Zgłębiamy wiedzę – najpoczytniejsze książki popularnonaukowe dostępne w I LO.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych promować będzie wystawka na tablicy informacyjnej na półpiętrze i większa wystawa w czytelni.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Stan czytelnictwa w I LO

Pod koniec pierwszego semestru w roku szkolnym 2019/2020 nauczyciele bibliotekarze przeprowadzili ankietę mającą na celu zbadanie stanu czytelnictwa wśród uczniów klas pierwszych naszej szkoły. W badaniu wzięło udział 89% uczniów klas pierwszych. Większość badanych ma przyzwyczajenia lekturowe, nie stroni od książek, a poszukując lektury korzysta z różnych źródeł. Motywacją do czytania jest najczęściej przymus przeczytania lektury, formą książki jaką uczniowie wybierają jest nadal książka papierowa. Statystyczny uczeń klasy pierwszej przeczytał w ciągu 2019 roku przynajmniej 3 książki. Podjęte przez nauczycieli bibliotekarzy inicjatywy popularyzujące czytelnictwo wśród uczniów będą kontynuowane w kolejnym semestrze, aby rozbudzić wśród młodzieży czytanie dla przyjemności i zachęcić do sięgania po literaturę spoza obowiązkowej listy lektur. Szczegółowe wyniki badania opublikowane są w zbiorczym raporcie

 

Mikołajkowy prezent dla dzieci

mikolajki6-minW dniu 6 grudnia 2019 roku grupa wolontariuszy bibliotecznych wybrała się do Szkoły Podstawowej nr 2 w Tarnowie, aby poczytać uczniom klas pierwszych wiersze Juliana Tuwima. W akcji wzięli udział: Natalia Malig, Emilia Kulig, Kamila Wrzos, Żaneta Kuta, Magdalena Kuzera, Patrycja Franczyk i Daniel Broccato. Celem spotkania była promocja czytelnictwa wśród dzieci, rozwijanie wrażliwości kulturowej i społecznej naszych uczniów, a także współpraca ze środowiskiem lokalnym. 

Czytaj więcej...

Miliony publikacji dostępne w naszej Bibliotece!

Miło nam poinformować, że od dnia 29.11.2019r. wszyscy nasi czytelnicy uzyskają dostęp do platformy Academica.

 logo

Academica to obecnie ponad 3 miliony publikacji – w tym najnowsze podręczniki, monografie, czasopisma specjalistyczne, a także lektury na olimpiady przedmiotowe. Przeglądać katalog i wyświetlać zbiory, które nie podlegają ochronie prawnoautorskiej lub które zostały udostępnione na odpowiednich licencjach, można z dowolnego komputera z dostępem do Internetu na stronie: www.academica.edu.pl

Publikacje, które wciąż są chronione prawem autorskim można przeglądać w szkolnej bibliotece w godzinach jej pracy, na przeznaczonym do tego celu komputerze (terminal).

Jeśli nie znajdą Państwo w Academice poszukiwanej publikacji, to warto zgłosić ten brak bibliotekarzowi. Dzięki współpracy z Biblioteką Narodową każda
współczesna publikacja książkowa (od XIX wieku) może zostać w ciągu kilku dni zeskanowana i udostępniona.

Więcej informacji można znaleźć w podręczniku czytelnika Academiki.

Zapraszamy serdecznie!

Najaktywniejsi czytelnicy nagrodzeni

Przedstawiamy wyniki konkursów organizowanych przez bibliotekę szkolną w październiku 2019 roku:

Najbardziej zaczytanym nauczycielem została pani profesor Małgorzata Wrześniowska,

Najbardziej zaczytanym uczniem jest Natalia Malig z klasy 1A,

Najbardziej zaczytanym oddziałem została klasa 3F.

Nagrodzonych wyłoniono na podstawie aktywności czytelniczej zarejestrowanej w systemie bibliotecznym w okresie: 02.09.2019-31.10.2019 roku.

Przyznano również dwa wyróżnienia za napisanie rymowanki lub wiersza związanego z książką i czytaniem, dla: Małgorzaty Gajdy z klasy 1Ag oraz Kamili Morys z 1A.

Nagrodzono najaktywniejszych czytelników

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy niezapomnianych wrażeń czerpanych z czytania. Zachęcamy do wypożyczania książek przez cały rok szkolny, na końcu którego nagrodzimy najaktywniejszych czytelników.

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu