Aktor

Dla wielu zawód aktora to przedmiot marzeń i fascynacji. Rzeczywiście to profesja interesująca, ale jednocześnie trudna i wymagająca. Wielu aktorów na swoje sukcesy musi długo czekać, grając role drugoplanowe lub epizodyczne i licząc na to, że zostaną zauważeni przez reżyserów lub producentów. Inni wykorzystują swe zdolności i umiejętności w komercyjnych programach telewizyjnych, audycjach radiowych czy reklamach.

Dla większości absolwentów szkół teatralnych udział w castingach, na których dobiera się obsadę do różnych produkcji, to codzienność.

Głównym celem aktora jest tworzenie kreacji teatralnej bądź filmowej. Artysta, używając swojego ciała i umysłu, wciela się w daną postać, użycza jej głosu, postawy i gestów. Zatem podstawowe predyspozycje do wykonywania tego zawodu to sprawny aparat mowy i elastyczne, wytrzymałe ciało. Profesja ta wymaga także odporności psychicznej. Długotrwała praca z emocjami i uczucia jest niezwykle wyczerpująca i stresująca.
U aktora liczy się nie tylko talent, ale także wiara w siebie i siła przebicia. Jego praca polega na ciągłym uczeniu się nowych rzeczy o świecie i ludziach, na doskonaleniu swoich umiejętności i radzeniu sobie z ewentualnymi trudnościami. Osoby wykonujące ten zawód powinny mieć oprócz uzdolnień aktorskich wszechstronne zainteresowania, doskonałą pamięć, zwłaszcza emocjonalną i sytuacyjną, oraz zdolność koncentracji, nawet w niesprzyjających warunkach.

Współcześni aktorzy coraz rzadziej pracują w teatrze; ich miejscem pracy jest plan filmowy, telewizyjny czy radiowy, a także estrada. Większość zdobywa rola za pośrednictwem coraz liczniejszych agencji artystycznych, które poszukują ofert i ciekawych projektów.

Zostań aktorem jeśli:

  • interesuje Cię sztuka filmowa i teatralna,
  • chcesz coś ważnego i interesującego przekazać innym,
  • występy publiczne sprawiają Ci satysfakcję,
  • masz doskonałą pamięć,
  • jesteś wytrwały i silny psychicznie.

Zawody pokrewne:

wokalista, instrumentalista, prezenter radiowy

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu