bn 20 21

Informacje dla maturzystów

Aktualne informacje dla osób przystępujących do egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2019/2020 znajdują się w zakładce MATURA. Prosimy wszystkich zainteresowanych o śledzenie pojawiających się komunikatów (Komunikat nr 1, Komunikat nr 2, Komunikat nr 3, Komunikat nr 4, Komunikat 5, Komunikat 6).

UWAGA!

25 maja 2020 r. mija termin potwierdzenia przystąpienia do matury ustnej (szczegóły znajdują się TUTAJ)

29 maja 2020 r. mija termin zgłaszania braku możliwości zasłaniania ust i nosa na terenie szkoły ze względów zdrowotnych (szczegóły znajdują się TUTAJ)

Aktor

Dla wielu zawód aktora to przedmiot marzeń i fascynacji. Rzeczywiście to profesja interesująca, ale jednocześnie trudna i wymagająca. Wielu aktorów na swoje sukcesy musi długo czekać, grając role drugoplanowe lub epizodyczne i licząc na to, że zostaną zauważeni przez reżyserów lub producentów. Inni wykorzystują swe zdolności i umiejętności w komercyjnych programach telewizyjnych, audycjach radiowych czy reklamach.

Dla większości absolwentów szkół teatralnych udział w castingach, na których dobiera się obsadę do różnych produkcji, to codzienność.

Głównym celem aktora jest tworzenie kreacji teatralnej bądź filmowej. Artysta, używając swojego ciała i umysłu, wciela się w daną postać, użycza jej głosu, postawy i gestów. Zatem podstawowe predyspozycje do wykonywania tego zawodu to sprawny aparat mowy i elastyczne, wytrzymałe ciało. Profesja ta wymaga także odporności psychicznej. Długotrwała praca z emocjami i uczucia jest niezwykle wyczerpująca i stresująca.
U aktora liczy się nie tylko talent, ale także wiara w siebie i siła przebicia. Jego praca polega na ciągłym uczeniu się nowych rzeczy o świecie i ludziach, na doskonaleniu swoich umiejętności i radzeniu sobie z ewentualnymi trudnościami. Osoby wykonujące ten zawód powinny mieć oprócz uzdolnień aktorskich wszechstronne zainteresowania, doskonałą pamięć, zwłaszcza emocjonalną i sytuacyjną, oraz zdolność koncentracji, nawet w niesprzyjających warunkach.

Współcześni aktorzy coraz rzadziej pracują w teatrze; ich miejscem pracy jest plan filmowy, telewizyjny czy radiowy, a także estrada. Większość zdobywa rola za pośrednictwem coraz liczniejszych agencji artystycznych, które poszukują ofert i ciekawych projektów.

Zostań aktorem jeśli:

  • interesuje Cię sztuka filmowa i teatralna,
  • chcesz coś ważnego i interesującego przekazać innym,
  • występy publiczne sprawiają Ci satysfakcję,
  • masz doskonałą pamięć,
  • jesteś wytrwały i silny psychicznie.

Zawody pokrewne:

wokalista, instrumentalista, prezenter radiowy

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu