bn 20 21

Informacje dla maturzystów

Aktualne informacje dla osób przystępujących do egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2019/2020 znajdują się w zakładce MATURA. Prosimy wszystkich zainteresowanych o śledzenie pojawiających się komunikatów (Komunikat nr 1, Komunikat nr 2, Komunikat nr 3, Komunikat nr 4, Komunikat 5, Komunikat 6).

UWAGA!

25 maja 2020 r. mija termin potwierdzenia przystąpienia do matury ustnej (szczegóły znajdują się TUTAJ)

29 maja 2020 r. mija termin zgłaszania braku możliwości zasłaniania ust i nosa na terenie szkoły ze względów zdrowotnych (szczegóły znajdują się TUTAJ)

Farmaceuta

Farmaceuta zajmuje się sporządzaniem, analizowaniem, klasyfikowaniem, przechowywaniem i wydawaniem leków. To nie tylko aptekarz, ale też naukowiec zajmujący się rozwojem i badaniem leków, czyli np. pracownik firmy farmaceutycznej. To także analityk rynku, który ocenia, czy dany lek ma szansę powodzenia.
Farmaceuta może być specjalistą w różnych dyscyplinach naukowych, takich jak: chemia farmaceutyczna (chemia leków), farmacja stosowana (technologia postaci leków), farmakognozja (nauka o substancjach pochodzenia roślinnego, które wykorzystuje się jako leki) czy farmakologia (nauka o właściwościach i mechanizmach działania leków).
Osoba pracująca w tym zawodzie powinna być wszechstronna. W jej pracy ważna jest wiedza na temat składu leków, używanych synonimów, ale także zagrożeń związanych z ich stosowaniem. U osoby zainteresowanej pracą farmaceuty istotne są: odpowiedzialność, logiczne myślenie, niezawodna pamięć. Ważna jest również kultura osobista, wyrozumiałość i cierpliwość, szczególnie w bezpośrednim kontakcie z klientem, umiejętność rozpoznawania jego potrzeb. Absolwenci studiów farmaceutycznych mają wiele możliwości wykonywania zawodu. Mogą współpracować z lekarzami w dziedzinie farmakoterapii, a także realizować się w pracy badawczej nad opracowywaniem nowych generacji farmaceutyków. Farmaceuta może poszukiwać zatrudnienia w nowoczesnych koncernach produkujących leki lub parafarmaceutyki, laboratoriach, przemyśle zielarskim, w fabrykach kosmetyków. Pracę można znaleźć w aptekach szpitalnych, ale coraz częściej także w szpitalach jako tzw. farmaceuta kliniczny, pomagający lekarzom w doborze leków i schematów ich dawkowania. W firmie farmaceutycznej może być kierownikiem produkcji lub kontroli jakości albo przedstawicielem handlowym.

Studiuj farmację jeśli:

  • interesuje Cię chemia, biologia
  • chcesz pomagać ludziom
  • masz dobrą pamięć
  • jesteś osobą odpowiedzialną

Zawody pokrewne:

lekarz, biolog, chemik, mikrobiolog

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu