bn 20 21

Umiesz liczyć, licz na I Liceum!

Serdecznie dziękujemy naszemu uczniowi Wiktorowi Małkowi z klasy  1Fg za przygotowanie filmu promującego naszą  szkołę. Dziękujemy za pomysł, zaangażowanie i czas poświecony na realizację tego projektu. Dziękujemy, że można, Wiktorze, na Ciebie liczyć.

Zachęcamy wszystkich do obejrzenia filmu. Szczególnie dedykujemy go absolwentem szkól podstawowych i zachęcamy do udziału w rekrutacji do I Liceum Ogólnokształcącego - szkoły z tradycją i wartościami. Jesteśmy pewni, że wszyscy, którzy  sumiennością, pracowitością i uczciwością osiągają wyniki, znajdą swoje miejsce w gronie uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie - jednej z najstarszych szkół w Polsce, szkoły, która jest razem z uczniami i nieprzerwanie pracuje z nimi także w czasach pandemii. Trzymamy za Was kciuki i życzymy powodzenia.

Umiesz liczyć, licz na I Liceum.

Informacje dla maturzystów

Aktualne informacje dla osób przystępujących do egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2019/2020 znajdują się w zakładce MATURA. Prosimy wszystkich zainteresowanych o śledzenie pojawiających się komunikatów (Komunikat nr 1, Komunikat nr 2, Komunikat nr 3, Komunikat nr 4, Komunikat 5, Komunikat 6).

UWAGA!

25 maja 2020 r. mija termin potwierdzenia przystąpienia do matury ustnej (szczegóły znajdują się TUTAJ)

29 maja 2020 r. mija termin zgłaszania braku możliwości zasłaniania ust i nosa na terenie szkoły ze względów zdrowotnych (szczegóły znajdują się TUTAJ)

Zmarł śp Profesor Franciszek Ziejka

zniczW dniu 24 lipca 2020 roku w Krakowie odbędzie się pogrzeb śp Prof. Franciszka Ziejki polskiego historyka literatury, humanisty i byłego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jako społeczność szkolna I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora. Pamiętamy jego słowa, które skierował do nauczycieli i uczniów I LO w swoim wykładzie okolicznościowym, podkreślając, że to właśnie z murów tej tarnowskiej szkoły wychodziły pokolenia, które rozwijały swoje talenty w krakowskiej Alma Mater i wzbogacały grono ludzi wybitnych. Nie zapominajmy więc, że, jak mówił do nas Profesor Ziejka, „… gościniec łączący Tarnów z Krakowem był zawsze pełen, wielu przeszło ten szlak i wielu przybyło z tarnowskiej szkoły do uczelni krakowskiej…” . I niech tak nadal zostanie.

Uroczystości pogrzebowe śp. prof. Franciszka Ziejki rozpoczną się 24 lipca o godz. 10:00 w kolegiacie św. Anny w Krakowie.

Zobacz Księgę kondolencyjną UJ.

mLegitylacja

mlegitymacja1Informujemy, że nasza Szkoła przystąpiła do projektu mLegitymacja – wspólnej inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Już teraz na wniosek pełnoletniego ucznia lub rodziców/opiekunów prawnych niepełnoletniego ucznia, Szkoła może wydać elektroniczną wersję tradycyjnej, papierowej legitymacji. Dzięki mLegitymacji możesz zapomnieć o noszeniu tradycyjnego dokumentu. To tradycyjna legitymacja szkolna, ale wyświetlana na ekranie Twojego telefonu. Pokazując mLegitymację, potwierdzisz, że jesteś uczniem danej szkoły, skorzystasz z ulg i zwolnień.

Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wydano wcześniej tradycyjną wersję dokumentu. Okres ważności mLegitymacji jest tożsamy z okresem ważności wydanej wcześniej wersji papierowej. W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji na skutek uszkodzenia, niepoprawnego działania, czy zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana.

Szczegółowe informacje dotyczące mLegitymacji oraz wniosek znajdują się na stronie szkoły w zakładce Dokumenty Szkoły – Regulaminy - mLegitymacja - oraz w sekretariacie szkoły tel. 14 6888440.

Sukcesy w konkursie poetycko-plastycznym

We wtorek 23 czerwca podsumowano XVII Ogólnopolski Konkurs Poetycko-Plastyczny "Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem". Spotkanie rozpoczęło się w Wał-Rudzie, gdzie w sali muzealnej zostały zaprezentowane prace plastyczne. Była również możliwość zobaczenia w domu, w którym mieszkała bł. Karolina. Następnie wszyscy udali się do kościoła w Zabawie, gdzie pod ołtarzem znajdują się relikwie bł. Karoliny.
Temat wiodący tegorocznej edycji konkursu brzmiał: "Chleb - owoc ziemi i pracy rąk ludzkich staje się chlebem życia (Jan Paweł II)".
W kategorii wiekowej szkół średnich pierwsze miejsce zajęła Gabriela Dworak (1cg), drugie Natalia Misiaszek (1eg). Również dwa wyróżnienia przypadły naszym uczennicom: Amelii Nawrockiej (1eg) oraz Weronice Sapale (1dg).
Serdecznie gratulujemy!
 

III Miejsce w Polsce w Europejskim Konkursie Statystycznym

Mamy wielki zaszczyt poinformować, że drużyna KADRAILO w składzie: Izabela Guła (IEG), Nikodem Jaworski (IEG) oraz Paweł Skotnicki (IEG)  pod opieką pani mgr Anny Smoleń reprezentująca naszą szkołę, po wielomiesięcznych oraz wieloetapowych zmaganiach zdobyła III miejsce w Polsce w trzeciej edycji Europejskiego Konkursu Statystycznego organizowanego przez 17 urzędów statystycznych z europejskich krajów: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowenia, Węgry, Włochy.
 
A tak mówią nasi zwycięzcy: " Z całego serca chcielibyśmy podziękować nauczycielom i uczniom naszej szkoły za pomoc w realizacji projektów konkursowych: Pani profesor Katarzynie Kliś za pomoc lingwistyczną, Panu profesorowi Pawłowi Warzesze za pomoc w zredagowaniu opisu filmu oraz Pani profesor Renacie Masztafiak za pomoc w wybieraniu danych statystycznych, a także Siostrze Agnieszce Lampasiak, koleżankom i kolegom z klasy 1EG oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w głosowanie na nasz film. W szczególności jednak chcielibyśmy podziękować naszej wychowawczyni Pani profesor Annie Smoleń, na której wsparcie mogliśmy liczyć w trakcie całego konkursu - poświęcałą nam swój czas, dawała cenne porady i motywowała nas do pracy przez niespełna pół roku."

Celem Konkursu było podniesienie świadomości na temat wartości i znaczenia oficjalnych statystyk dla społeczeństwa, a także promowanie pracy zespołowej i współpracy między uczniami w celu osiągnięcia wspólnych celów. Konkurs miał charakter zespołowy i składał się z części krajowej oraz części europejskiej. Część krajowa odbyła się w języku polskim i angielskim i składała się z trzech etapów: testu online oraz analizy zbioru danych i prezentacji wyników oraz przygotowaniu 2 minutowego filmu w języku angielskim, który można obejrzeć pod linkiem https://rejestracja.stat.gov.pl/GlosowanieEKS/Konkurs/KategoriaA

Tegoroczna edycja była bardzo trudna ze względu na sytuację pandemii. Uczniowie kontaktowali się przez większość czasu zdalnie zarówno ze sobą jak i z nauczycielami. Bardzo wymagające okazało się zadanie nakręcenia filmu w sytuacji niemożliwości wychodzenia z domu. Tym bardziej cieszy fakt, że w oczach profesjonalnego Jury w tej części okazaliśmy się najlepszą drużyną w Polsce. Zabrakło jedynie głosów publiczności - mamy więc nadzieję, że w przyszłym roku społeczność 1LO jeszcze silniej wesprze naszą działalność.

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w czwartej edycji EKS w przyszłym roku szkolnym (szczegóły u opiekuna drużyny).

Finalista Olimpiady Logicznej

Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Filip Pacocha (1Ag) został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego zajmując pierwsze miejsce. Niestety z powodu obecnej sytuacji epidemicznej finał Konkursu został odwołany. Opiekunką ucznia jest dr Grażyna Potępa. Filipowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

I LO na pierwszym miejscu Międzyszkolnej Tarnowskiej Ligi Strzeleckiej!

Ze względu na zaistniałą sytuację związaną z pandemią COVID-19, rozgrywki Międzyszkolnej Tarnowskiej Ligi Strzeleckiej zostały wstrzymane w miesiącu marcu. Organizatorzy zawodów strzeleckich postanowili zakończyć i podsumować rozgrywki ligi po 5 rundach. Znamy już oficjalne wyniki. W rozgrywkach wzięło udział 12 tarnowskich szkół ponadpodstawowych. Nasza szkoła zajęła najwyższe miejsce na podium w generalnej klasyfikacji drużynowej dziewcząt i chłopców, wyprzedzając w obu konkurencjach ZSEG oraz XVI LO. Indywidualnie najlepszymi strzelcami okazali się: Aleksandra Mitera z klasy 1D – 3 miejsce karabin pneumatyczny, Kinga Niemiec  z klasy 2D – 1 miejsce pistolet pneumatyczny, Maciej Świątek z klasy 3k -1 miejsce karabin pneumatyczny oraz Tomasz Marek z klasy 2D – 2 miejsce karabin pneumatyczny. Łącznie w rozgrywkach Międzyszkolnej Tarnowskiej Ligi Strzeleckiej brało udział 45 uczniów naszej szkoły, którzy zdobywając cenne punkty przyczynili się do sukcesu zespołowego. Dziękujemy serdecznie i gratulujemy!

Komunikat z zawodów znajduje się na stronie TKS LOK Tarnów.

Sukcesy w konkursie "Pamięć i tożsamość"

8 uczniów naszej szkoły wzięło udział w Międzyszkolnym Konkursie Interdyscyplinarnym "Pamięć i tożsamość" - intelektualny testament Jana Pawła II. Konkurs, zaproponowany w 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka, miał na celu m.in. rozbudzanie postawy twórczej i poszukującej prawdziwych wartości. Podczas finału, który odbył się w ZSME w Tarnowie mieliśmy okazję zapoznać się z fragmentami prac uczestników oraz obejrzeć zwycięski film. W kategorii literackiej pierwsze miejsce ex aequo zajęła Nikola Krzak (1Fg), drugie miejsce również należało do naszej uczennicy - Kingi Wielbłąd (1Eg). Podjęły się one refleksji na temat rozumienia wolności w oparciu o słowa Jana Pawła II: "Wolność jest  dana człowiekowi przez Stwórcę i jest mu równocześnie zadana”. Temat wolności był bliski również Michałowi Liguzowi (3g), który przedstawił go w wersji filmowej i dzięki temu zajął pierwsze miejsce w tej kategorii. A jak pokazać "wolność" na zdjęciach? Tym zajęli się Tomasz Iwan (2d) oraz Kamila Nowak (3a), którzy zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Naszą szkołę reprezentowały również: Ania Łata (1Eg), Gabriela Bąk (1Eg) i Paulina Smoszna (3a). Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Zdjęcia dzięki życzliwości p. Łukasza Mączko. Organizatorem Konkursu był Zespół Szkół Mechaniczno Elektrycznych w Tarnowie. Relację z finału konkursu można znaleźć na stronach:
https://tarnow.gosc.pl/doc/6340958.Tarnow-Testament-papieza?fbclid=IwAR1BGR2Xac0v56d8oCbSaj2vKQ0jqzX26EtkDUMtGSH96WrCXrLknuSABnI  
https://zsme.tarnow.pl/wp/miedzyszkolny-interdyscyplinarny-konkurs-pamiec-i-tozsamosc/  

 

Głosujmy na naszą drużynę!

Drużyna KADRAILO reprezentująca naszą szkołę w składzie: Izabela Guła (1Eg) , Paweł Skotnicki (1Eg) , Nikodem Jaworski (1Eg) bierze aktualnie udział w Finałowej części Europejskiego Konkursu Statystycznego (jesteśmy w piątce najlepszych drużyn w Polsce). W swoim filmie przedstawiamy problemy młodych ludzi w Europie. Bardzo serdecznie zachęcamy całą społeczność I LO (i nie tylko) do głosowania na naszą drużynę pod linkiem: https://rejestracja.stat.gov.pl/GlosowanieEKS/Konkurs/KategoriaA

Opiekunem drużyny jest nauczyciel matematyki mgr Anna Smoleń.

Głosowanie trwa do 09.06.2020 r.

Wirtualne Targi Edukacyjne 2020

Zapraszamy naszych maturzystów i uczniów młodszych klas do udziału w Wirtualnych Targach Edukacyjnych, na których można porozmawiać z reprezentantami wybranych uczelni z całej Polski oraz wysłuchać interesujących wykładów na temat planowania swojej przyszłości, edukacji i kariery.

W celu udziału w targach konieczna jest rejestracja na stronie: https://www.wirtualnetargiedukacyjne.pl/

 

TargiEdu2020

 

Sukces muzyczny

Miło nam poinformować, że Patrycja Franczyk (2a) zdobyła tytuł finalisty w Małopolskim Konkursie Piosenki Niemieckiej SUPERSTAR 2020. Patrycja zaśpiewała piosenkę Beatrice Egli "Verliebt, verlobt, verflixt nochmal...". Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

konkurs pios niem

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu