Matematyczne czwartki – kwiecień 2019

4 kwietnia 2019 roku uczniowie klasy 2e wraz z opiekunami wzięli udział w wykładzie z matematyki  w ramach Matematycznych Czwartków w  Instytucie Matematyki  Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat „Gra w życie”. Wykład poprowadzony przez  dr  Marcina Kulczyckiego  poświęcony był automatom komórkowym -  matematycznym konstrukcjom, których ewolucja do złudzenia przypomina rozwój kolonii mikroorganizmów. Po raz pierwszy powstały one pod koniec pierwszej połowy XX wieku w laboratorium w Los Alamos. Na wykładzie zostały omówione najbardziej znane z nich : reguła 30 i 110, gra w  życie Conwaya, mrówka Langtona i inne. Automaty komórkowe są bardzo ciekawym działem matematyki. Wnioski wyciągnięte z ich badania można zastosować do wszystkich działów nauki: chemii, biologii, fizyki a nawet astronomii.