28 października 2019 roku zainteresowani uczniowie naszego liceum wzięłi udział w internetowym spotkaniu autorskim z Grahamem Mastertonem – brystyjskim pisarzem, twórcą horrorów, kryminałów i powieści historycznych, znanym na całym świecie.

Graham Masterton - (ur. 1946r. w Edynburgu). Zdobywca wielu nagród literackich, m.in. Edgar Award, Bram Stoker Award, nominowany do World Fantasy Award – nagrody za wybitne osiągnięcia na polu fantasy. Polskiemu czytelnikowi znany jest m.in. z takich powieści jak: Infekcja, Rook, Złodziej dusz, Ogród zła, Sfinks, Kostnica, Dziedzictwo, Tengu, Rytuał, Bezsenni, Śpiączka, Panika.

Ze względu na swoje polskie korzenie, często odwiedza Polskę i angazuje się w życie społeczne m.in. wspiera sierocińce. Nie każdy wie, że to on zainicjował projekt konkursu literackiego dla więźniów polskich zakładów karnych. Konkurs jego imienia nosi tytuł: „W więzieniu pisane” i aktywizuje więźniów do wyrażania siebie i wyrzucania swoich emocji na piśmie w czasie pisania powieści. Często jest zapraszany do udziału w polskich wydarzeniach kulturalnych np. na Festiwal Fantastyki Pyrkon w Poznaniu. W Polsce ma wielu fanów, w 2013 roku ukazała się antologia opowiadań grozy polskich autorów, dedykowana Mastertonowi jako forma uznania dla jegot wórczości. Nosi tytuł Dziedzictwo Manitou. W 2019 rokuotrzymał nagrodę za całokształt twórczości międzynarodowego stowarzyszenia Horror Writers' Association.

Jak to zwykle bywa na spotkaniach autorskich, uczestnicy zadawali pytania dotyczące początków kariery, źróeł z jakich czerpie inspiracje, konkretnych powieści, ulubionej literatury. Różnica polegała na tym, że spotkanie zrealizowaliśmy za pośrednictwem Internetu, a rozmowa toczyła się w rodzimym języku pisarza – angielskim. Była to zatem nie tylko akcja promująca czytelnictwo, ale również zachęta dla uczniów władających językiem angielskim do czytania anglojęzycznych publikacji.

Dear Mr. Masterton,

Thank you so much for meeting us online. We appreciate the time you spent sharing with us your stories. It was enjoyable to listen about your first writing attempts, Polish inspirations, favourite literary genres.

Our meeting was a new initiative taken to encourage students to read for pleasure. Talk with writer is always inspiring and it is another way to make creativity accessible and inspire students.

Thank you again for taking the time to talk to us. We are looking forward to meet you again soon.

High School Librarians