Z okazji 75. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię

sybiracy2015 16 marca  2015 r. w auli I LO odbyło się spotkanie z panią Stanisławą Partyką –Wiatr,  która miała zaledwie 10 lat, gdy w Twerze, 13 kwietnia 1940, zamordowano jej ojca, a ją wraz z matką, tego samego dnia, jako element niebezpieczny, w bydlęcych wagonach wywieziono na Wschód.
Pani Stanisława  wraz z matką spędziła na zesłaniu w północnym Kazachstanie 6 lat,  do Polski wróciła w 1946 roku  i zamieszkała w Tarnowie.

 W  auli uczniowie klasy I G oraz gościnnie Dawid Mik I F i Filip Kot I D  zaprezentowali montaż słowno-muzyczny z wykorzystaniem wierszy  Pani S. Partyki oraz prezentację  historyczną  poświęconą 75 rocznicy deportacji Polaków na Syberię.

Pani Stanisława w swoich  wspomnieniach  przybliżyła los Sybiraków  po powrocie  z zesłania , oraz opowiedziała o  pierwszym spotkaniu Sybiraków z młodzieżą I LO przed laty, które na zawsze pozostało w jej pamięci.

Pani Stanisława Partyka – Wiatr uczestniczyła także  w 2. godzinnym spotkaniu z klasą 3A, na którym przybliżyła swoje losy zarówno z pobytu na Syberii, jak i po powrocie do kraju.

Tak spotkanie relacjonują uczennice klasy 3A – Sara Sajdera i Anna Konopka:

Spotkanie z tak wyjątkową postacią, jaką niewątpliwie jest Pani Stanisława Wiatr - Partyka było dla nas wszystkich cenną lekcją. Bezpośredni kontakt z osobą,  która w swoim życiu doświadczyła ogromu cierpienia i strachu odkryło przed nami nowe spojrzenie na historię.  Pełne emocji opowieści przeniosły  nas  w zimną, okutą lodem Syberię.  Pani  S. Partyka- Wiatr w swojej relacji zawarła również historie wielu innych osób,  które przeżyły ten koszmar, a strach był dla nich dominującym uczuciem, lecz ta bojaźń, jak się okazało, nigdy tak naprawdę się nie kończy. Byliśmy poruszeni słuchając o różnych formach tzw.  Syndromu Sybiraka - mimo fizycznej zmiany otoczenia, psychika wciąż wraca do tych znienawidzonych miejsc, zimnych nocy i dni. Próbując zrozumieć, jakie uczucia towarzyszyły tym osobom w tak trudnej sytuacji, odkrywaliśmy jak bardzo historia doświadczyła naszych rodaków.  To było niezwykle uświadamiające spotkanie, które otworzyło nam oczy na historię polskich Sybiraków.

 

 

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu