W czwartek 13 stycznia uczniowie klasy 2d wzięli udział w wykładzie z matematyki (zdalnie) w ramach Matematycznych Czwartków na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Dr hab. Halszka Tutaj-Gasińska  przedstawiła  słynne twierdzenie o wielokątach i stożkowych, które sformułował i udowodnił  Jean-Victor Poncelet podczas pobytu w rosyjskiej niewoli w Saratowie w 1812 roku. Twierdzenie to budzi nadal zainteresowanie matematyków od prawie dwustu lat i ciągle powstają nowe jego dowody.

W grudniu natomiast uczniowie klasy 1d wysłuchali wykładu dr Andrzeja Grzesika „Gry (nie)losowe”.

W trakcie spotkania przeanalizowano możliwe  strategie gry, by znaleźć taką, która da zysk niezależnie od losu. Sprawdzono także, czy jest możliwe osiągnięcie dużego zysku w znanych grach losowych.

W obu przypadkach po wykładzie uczniowie wzięli udział w quizie matematyczno-historycznym, a następnie mieli okazję poznać realia studiów matematycznych w trakcie spotkań ze studentami Matematyki Stosowanej.