Sonda badawcza zaprojektowana i wykonana w ramach projektu „CanSat 2023/2024” przez szkolną drużynę Astra Glorii Homini w składzie: Maria Jóźwiak (4B), Katarzyna Łątka (4B), Natanael Stawarz (3B), Michał Dzięgielowski (2B) i Mateusz Szczepański (2B) dołączyła do misji stratosferycznej Akademii Tarnowskiej.

8 czerwca tuż po godz. 10:00 wypełniony helem balon stratosferyczny Akademii Tarnowskiej wyniósł urządzenia badawcze uczelni oraz sondę I LO na wysokość ponad 34 000 metrów. Sprzęt badawczy pozostawał w atmosferze przez około 3 godziny, a następnie, przy pomocy spadochronu, wylądował w okolicach Rzeszowa.

Architektura sondy I LO została oparta na mikrokontrolerze Raspberry Pi Pico i wyposażona w szereg czujników umożliwiających dokonanie pomiarów ciśnienia atmosferycznego, temperatury, wysokości, parametrów żyroskopowych i przyśpieszenia liniowego we wszystkich trzech osiach. Nadawany był również sygnał z danymi możliwymi do odczytania przez stację naziemną a dane zapisywane na karcie pamięci.

Po wstępnym przeglądzie danych ustalono, że przez cały czas trwania misji sonda działała zgodnie z założeniami, a cel misji został osiągnięty. Teraz czas na ich szczegółową analizę i interpretację.

Dziękujemy kierownikowi katedry Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki dr. inż. Robertowi Wielgatowi oraz jej pracownikom naukowym za okazaną pomoc i wsparcie przy realizacji naszego projektu.

Szkolnym opiekunem zespołu jest mgr Paweł Porębski.