SAPERE AUDE

"Sukces i szacunek zdobywa się pracą i osobistym zaangażowaniem"  

460 lecie I LO - wykładowca dr Tomasz Płazak

W środę 30.10.2019 r. gościliśmy w auli szkolnej Pana dr. Tomasza Płazaka absolwenta I LO w Tarnowie - rocznik matury 1956 r., astronoma i kosmologa, wykładowcę na Wydziale Fizyki Stosowanej i Informatyki AGH w Krakowie, pioniera wykładów z kosmologii, a także autora tekstów dotyczących szczególnej i ogólnej teorii względności, astrofizyki i kosmologii.  Wiedzę kosmologiczną i astrofizyczną zdobywał m.in. w czasie stażów na Uniwersytecie w Cambridge; potem wykładał kosmologię w Polsce i poza jej granicami.

Dr T. Płazak przyjął zaproszenie do wygłoszenia wykładu Podróż do początków Wszechświata dla młodzieży klas matematyczno-fizycznych: 1b, 1bg, 2b i 3b w ramach obchodów 460-lecia naszej szkoły. To już kolejny raz, jak gościmy w murach naszej szkoły p. dr. T. Płazaka. W latach 2011-2012 prowadził cykl spotkań w ramach projektu e-learningowego Wybieram e-Fizykę, a w roku 2013 wygłosił dwugodzinny wykład pt. Ciemna energia dominująca – nagroda Nobla 2011.

Spotkanie z młodzieżą rozpoczął kilkuminutowym powrotem czasów i wspomnieniem profesorów, gdy sam był uczniem naszej szkoły, nazywanej wówczas przez wszystkich I Budą.

Dr T. Płazak w niezwykle interesujący sposób przybliżył słuchaczom genezę kosmologii, która od zarania dziejów zaprząta umysły ludzi. Na każdym etapie rozwoju cywilizacyjnego filozofowie, a później fizycy starali się odpowiadać na pytania o strukturę i ewolucję Wszechświata. Ale nawet tak genialni naukowcy, jak Newton czy Galileusz nie uporali się z tym zagadnieniem. Dopiero w 1917 r. A. Einstein w oparciu o stworzoną przez siebie Ogólną Teorię Względności (OTW) zaproponował porządne i matematycznie spójne podstawy współczesnej kosmologii.

Wykładowca bardzo poglądowo i emocjonalnie ilustrował kolejne hipotezy i teorie dotyczące wielu kwestii: np. tego czy Wszechświat jest skończony czy nie, czy ma brzeg czy też nie, czym jest Wszechświat obserwowalny oraz czy Wszechświat mógł narodzić się w Lokalnym Wielkim Wybuchu?

Rozwój metod badawczych w astrofizyce opartych na nowoczesnych technologiach pozwolił na doniosłe odkrycia, które w ostatniej dekadzie przyniosły kilka nagród Nobla, a to z kolei pozwala coraz lepiej rozumieć jedność mikro- i makroświata.

Dwugodzinny wykład zakończyły gromkie brawa uczniów, którzy wyrazili swój entuzjazm i podziw dla wiedzy orazi sposobu jej przekazania przez p. dr. Tomasza Płazaka.

 

 

 

 

Witamy

na stronach
I Liceum Ogólnokształcącego
w Tarnowie.

Jest to najstarsze tarnowskie liceum i jedna
z siedmiu najstarszych tego typu szkół w Polsce.

460 lat tradycji

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że
I Liceum Ogólnokształcące
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie

jest wśród najlepszych liceów
w Polsce sklasyfikowanych
w
Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych
PERSPEKTYWY 2019
i przysługuje mu tytuł
"Srebrnej Szkoły 2019".

sukcesy

chor

radio szkolne2

Edukacja prawna

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu