460 lecie I LO - wykład prof. E. Tutaja

W środę 16.10.2019 odbył się  kolejny wykład w ramach imprez towarzyszących obchodom Jubileuszu  460–lecia I LO. W tym dniu młodzież naszej szkoły wzięła udział  w spotkaniu z prof. dr hab. Edwardem Tutajem – matematykiem, wieloletnim pracownikiem naukowym i nauczycielem akademickim  UJ w Krakowie i PWSZ w Tarnowie a także absolwentem I LO.

Pan profesor w trakcie swojego wykładu o „Udziale Polaków w złamaniu szyfru Enigmy” przedstawił z ogromną pasją wiele ciekawych wiadomości, mało znanych faktów i szczegółów tamtejszych wydarzeń.

Odnalazł wśród nich także wątek tarnowski: główni bohaterowie dekryptażu Enigmy M.Rejewski, H.Zygalski oraz J. Różycki byli szkoleni podczas kursu kryptologicznego przez m.in. matematyka prof. Zdzisława Krygowskiego. Jego ojciec Antoni Krygowski, także matematyk, mieszkał czasowo w Tarnowie. Był wtedy uczniem naszej szkoły a w późniejszych latach  także jej nauczycielem.

Profesor Edward Tutaj jest wyjątkowym  absolwentem I LO  ponieważ w 1959 r był uczestnikiem Jubileuszu 400-lecia naszej szkoły jako uczeń klasy maturalnej a zarazem przewodniczący  „Rady Uczniowskiej”(odpowiednika dzisiejszego Samorządu Uczniowskiego).

 

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu