W czwartek 14.11.2019 r. gościliśmy w auli szkolnej Pana dr. hab. Jerzego Gręboszaabsolwenta I LO - rocznik matury 1974 r., fizyka pracującego w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN im. H. Niewodniczańskiego w Krakowie.

P. J. Grębosz jest autorem wielu publikacji naukowych zakresie fizyki jądrowej, Jestrównież autorem książek poświęconych programowaniu: Pasja C++, Symfonia C++, Symfonia C++ Standard i Opus Magnum C++11, które od wielu lat są podręcznikami na wielu polskich uczelniach.

Zrealizował filmy: Duch fizyki, Badamy tajemnice DNA, Tajemniczy świat jąder atomowych, wyreżyserował wiele spektakli podczas Małopolskich Nocy Naukowców w Krakowie oraz spektakl Gwiezdny pył podczas uroczystości 60-lecia IFJ PAN w Krakowie w 2015 r.

Zapalony globtroter – zwiedził kilka kontynentów: obie Ameryki, Azję, Afrykę Równikową, Australię, Nową Zelandię, Polinezję, Mikronezję, Papuę Nową Gwineę. Od kilkunastu lat zafascynowany wyspami Pacyfiku.

I to właśnie coroczne pobyty na Oceanii stały się tematem przewodnim wykładu Jak Robinson na Oceanii – najwspanialsza przygoda życia wygłoszonym dla młodzieży w ramach obchodów 460-lecia naszej szkoły. Udział wzięły klasy matematyczno-geograficzne: 1dg, 2d i 3d.

To kolejny raz, jak gościmy w murach naszej szkoły p. dr. J. Grębosza. W roku 2009 wraz z dr. hab. B. Fornalem (IFJ PAN) wziął udział w Talk show fizycznym, a w 2013 wygłosił wykład Chaos, czyli skąd się wzięliśmy?

P. J. Grębosz najpierw opowiedział o losach Alexandra Selkirka szkockiego żeglarza, który przez cztery lata samotnie mieszkał na wyspi, stając się pierwowzorem książkowego Robinsona Crusoe w powieści Daniela Defoe. Później p. Grębosz opowiedział o zwiedzonej przez siebie wyspie Robinsona na Pacyfiku i o tym, jak zrodziło się w nim pytanie, czy w dzisiejszych czasach można jeszcze przeżyć z dala od cywilizacji i czy są jeszcze miejsca na Ziemi, gdzie żyją ludzie nieskażeni cywilizacją zachodu.

Pobyty na wielu wyspach Oceanii doprowadziły go aż na wyspy Republiki Vanuatu w archipelagu Nowych Hybryd, gdzie odnalazł, jak się wydaje jedną z ostatnich kultur. Ludzie tam mieszkający znają białych ludzi, ale mimo wszystko postanowili być wierni stylowi życia ich ojców i dziadów. Mieszkają głęboko w dżungli, chodzą niemal nago, są analfabetami, z którymi nasz wykładowca zaprzyjaźnił się mieszkając przez dłuższy czas w ich wiosce, chodząc ubrany jak tubylcy, żyjąc w ich chatach, jedząc wspólne posiłki i poznając ich zwyczaje. Jak sam wspomniał doświadczył z ich strony bardzo dużo dobroci, odwdzięczając się na różne sposoby, m.in. będąc dla nich pielęgniarką, osobą objaśniająca im najbliższy obserwowalny kosmos, a w rozmowach uświadamiając ich, jak ważne jest to, żeby nie porzucali dawnych wierzeń, tradycji i legend. Nie stawiali się, tak jak inni ich rodacy – żałosnymi naśladowcami kultury zachodniej. Tubylcy w zamyśleniu nieraz mówili doniego: „You are a very special white man”, gdy rokrocznie wracał spędzając z nimi po kilka tygodni.. Całą prelekcję p. Grębosz zilustrował wspaniałą prezentacją multimedialną z mnóstwem zdjęć obrazujących życie codzienne w wioskach oraz dotyczących wielu sytuacji, w których się sam znalazł przez ostatnie dziesięć lat.

Dwugodzinny wykład zakończyły gromkie brawa uczniów, którzy wyrazili swój entuzjazm i podziw dla wiedzy i sposobu jej przekazania przez p. dr. Jerzego Grębosza.

{gallery}Aktualnosci/2019/460_Grebosz/{/gallery}