Kazuo Ishiguro ,,Okruchy dnia’’

 

Trzecia powieść zdobywcy Literackiej Nagrody Nobla Kazuo Ishigury ,,Okruchy dnia’’ to książka obiecująca, piękna i trafiająca w samo sedno naszej wrażliwości.
Głównym bohaterem i narratorem jest kamerdyner Stevens. Mężczyzna wyrusza w podróż, aby spotkać się z dawno niewidzianą znajomą, z którą kiedyś pracował. Wycieczka pozwala mu odetchnąć od pracy, uświadomić sobie różne rzeczy oraz rozpocząć refleksję nad swoim życiem.
Ishiguro poprzez bezpardonowe opisy codzienności służby w szanowanym domu, obnaża aż do bólu motywy ludzkiego postępowania. Dyskretnie przedstawia nam, w jaki sposób wybory Stevensa wpłynęły na jego życie. Mężczyzna podejmował decyzje myśląc, że poświęca się w słusznej sprawie, ale naprawdę je zmarnował. Jednak autor wyjaśnia, że nie powinniśmy trwonić czasu nad rozmyślaniem o przeszłości, ale pójść do przodu i cieszyć się każdym okruchem dnia, który nam pozostał.
Książka ukazuje prawdę o nas samych: potrzebujemy coś robić, czuć się przynależni do czegoś wielkiego, co wydaje się bardzo ważne, ale kiedy jest już za późno uświadamiamy sobie błahość sprawy i utratę szansy na coś lepszego.

 

Magda

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu