Na początku czerwca uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami: panią Ireną Jodłowską, panią Agnieszką Wrzesień i panem Grzegorzem Pałuckim wybrali się na wycieczkę do stolicy Wielkiej Brytanii.

Londyn, zamieszkały przez 9 milionów ludzi i o powierzchni 1,572 km2, jest ośrodkiem kultury, miejscem rozwoju nauki i centrum europejskiego życia.

Uczniowie naszej szkoły mieli niepowtarzalną sposobność  zwiedzenia najważniejszych punktów turystycznych w Londynie, a także zaglądnięcia w codzienne życie londyńczyków. Mieszkając u brytyjskich rodzin, mogliśmy spróbować angielskiej kuchni oraz poznać typowe dla nich zwyczaje.

Pierwszego dnia, po przeprawie przez kanał La Manche, udaliśmy się do dzielnicy Greenwich słynnej m. in. ze swojego wielkiego parku oraz Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego, który znajduje się na południku zero. Spacer po Greenwich okazał się być wyjątkową okazją do zaobserwowania codziennego rytmu życia mieszkańców Londynu, a także wartościową lekcją historii rozbudowy tej metropolii.

Muzea, z których wysokiego standardu słynie Londyn, okazały się być fascynującą atrakcją. British Museum, Natural History Museum czy National Gallery zachwycały bogatymi zbiorami, nowoczesnymi wystawami i mistrzowską architekturą.

Odwiedziliśmy również Studio Warner Bros, w którym kręcono kultową serię o Harrym Potterze. Mieliśmy szansę  zaobserwować nie tylko kostiumy i rekwizyty z oryginalnego  planu filmowego, ale także zajrzeć za kulisy produkcji filmowej i odkryć jej tajemnice.

Nie sposób nie wspomnieć o naszej wycieczce do studenckiego miasta Oxford, w którym znajduje się kilkadziesiąt uniwersytetów. W mieście, liczącym niewiele więcej mieszkańców niż Tarnów, ponad 22% wszystkich mieszkańców  to studenci. Oxford zachwycił nas swoją łączącą styl gotyku i baroku architekturą, bogatą historią, a także długą listą znanych absolwentów.

Zwiedzając centrum Londynu, zobaczyliśmy siedzibę Parlamentu, Big Bena, London Eye, Pałac Buckingham,  Piccadilly Circus, Tower of London, Trafalgar Square oraz Chinatown. Nasza wspaniała przewodniczka, pani Basia Malczewska, opowiedziała nam historię Wielkiego Pożaru oraz wiele anegdot związanych z zawiłą historią tronu brytyjskiego.

Wycieczka, mimo że czasami męcząca, okazała się być wartościowym czasem odpoczynku, eksploracji zabytków i muzeów, poznawania tamtejszej kultury i nierzadko dziwacznych tradycji oraz pierwszorzędnymi wakacjami w dobrym gronie!