W czwartek 15 kwietnia 2021 uczniowie klasy 2b wzięli udział w wykładzie z matematyki w ramach Matematycznych Czwartków organizowanych przez Instytut Matematyki UJ.

Po  rocznej przerwie wznowiono w formie zdalnej cykliczne wykłady dla młodzieży szkolnej. Spotkanie poprowadził jak zwykle dr Jerzy Szczepański, prof. UJ, udział wzięła także dr hab. Anna Pelczar-Barwacz oraz prowadzący wykład dr hab. Marcin Dumnicki.

Uczniowie wysłuchali wykładu na temat  „Po co krasnoludkom teoria kodowania?”

Wykład ten zawierał informacje dotyczące teorii kodowania, przesyłania informacji  oraz kodów ECC korygujących błędy. Okazuje się, że teoria kodowania w zaskakujący sposób  może przyjść  z pomocą krasnoludkom, które muszą rozwiązać pewną zagadkę. Wyjaśniono także dlaczego liczba 7 krasnoludków jest liczbą optymalną.

W części konkursowej spotkania zaistniał nasz uczeń Maks, który jako pierwszy spośród około 800 uczestników z ponad 30 szkół z różnych części Polski podał wszystkie poprawne odpowiedzi. W części końcowej uczniowie poznali realia studiów w Instytucie Matematyki UJ i możliwościach zatrudnienia po ich ukończeniu.